Granulator to maszyna do granulowania. Granulowanie (granulacja) to proces tworzenia granulek – drobnych, nieregularnych ziaren substancji. Może następować poprzez rozdrabnianie większych kawałków substancji lub poprzez zlepianie się materiału sproszkowanego w agregaty.

W przypadku granulatorów kabli proces tworzenia granulatu następuje poprzez rozdrobnienie większych kawałków substancji – w tym wypadku kabli (złomu kablowego).

Produktem granulatorów kabli jest zmieszany ze sobą granulat kabli i surowca wtórnego – miedzi lub aluminium.

Po zmiażdżeniu przez granulator kabli zmieszany materiał zostaje odseparowany od siebie najpierw za pomocą separatora cyklonowego (usuwane są lekkie frakcje).

Następnie nadal zmieszany ze sobą granulat miedzi lub aluminium i plastikowych osłon kabli trafia do kolejnego procesu separacji – kolejnej maszyn składającej się na granulator kabli. W zależności od sposobu separacji – na sucho lub na mokro – w granulatorach kabli wykorzystuje się różne maszyny.

W przypadku najpopularniejszego granulatora kabli Machtek jest to separacja na sucho. W skład granulatora kabli wchodzi pneumatyczny stół separacyjny. Za jego pomocą granulat miedzi lub aluminium i granulat plastiku zostają od siebie odseparowane.